oben links oben rechts
left border
Strona główna ˇ Dziennik elektroniczny ˇ Dokumenty szkoły ˇ Galeria ˇ Patron ˇ Plan lekcji ˇ Manewry patriotyczne 201624.11.2020
Nawigacja
Strona główna
Dziennik elektroniczny
Historia
Zajęcia pozalekcyjne
Galeria
Plan lekcji
Manewry patriotyczne 2016
wycieczki2017
Dzień Sportu 2017
Zakończenie kl 1 i 2 - 2017r
Patron
Sylwetka
Wybory patrona
Nadanie imienia
Dzień Patrona
Nasze sukcesy
Osiągnięcia szkoły
Osiągnięcia uczniów
Imprezy i wydarzenia
Drzwi Otwarte
Festyn szkolny
LIVE DANCE
Otrzęsiny
Dzień Wiosny
Manewry patriotyczne
Wycieczki
Bal klas III
Planujemy przyszłość
Audycje muzyczne
Konkursy i zawody
Przedmioty humanistyczne
Nauki ścisłe
Na sportowo
Artystycznie
BRD
Samorząd Uczniowski
Organizacyjne
Działania
Mecenas Ekologii
Uzyskanie tytułu
Przedsięwzięcia
Gazetka szkolna
2011/2012
2010/2011
Wydanie specjalne
Przydatne linki
BIP (dokumenty i dane szkoły)
egzamin gimnazjalny (OKE)
Kuratorium Oświaty
MEN
bezpieczeństwo w sieci
stara strona szkoły
język polski

Kontakt z administracją strony
gim1brod@gmail.com
Autor strony
Olimpia Balewska
Uzyskanie tytułu Mecenasa Polskiej Ekologii

Gimnazjum nr 1 w Brodnicy
Mecenasem Polskiej EkologiiNasza szkoła jako jedno z dwóch gimnazjów w Polsce otrzymała prestiżową nagrodę - tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii w IX edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, organizowanego pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej.

(Kliknij, aby zobaczyć pełną listę laureatów IX edycji na stronie Narodowego Konkursu Ekologicznego.)

Photobucket

Uroczysta Gala Laureatów i Wyróżnionych IX edycji konkursu zorganizowana została w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie 25 stycznia 2008 roku. Certyfikat Mecenasa Polskiej Ekologii odebrała wicedyrektor szkoły Anna Sawicka.


PhotobucketJak prestiżowe jest to wyróżnienie dla Gimnazjum nr 1 świadczy fakt, że szkoła jako jedyna z województwa kujawsko - pomorskiego znalazła się w gronie 24 podmiotów nagrodzonych w tej kategorii wśród samorządów, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i placówek oświatowych z całego kraju. Jest to najwyższe wyróżnienie, jakie można było zdobyć w kategorii „Promotor Ekologii”, kończące nasz czteroletni udział w Narodowym Konkursie Ekologicznym. Daje to naszej szkole prawo posługiwania się znakiem „Przyjaźni Środowisku” na stałe.
Nadany szkole tytuł świadczy przede wszystkim o niezwyklej aktywności młodzieży i nauczycieli w podejmowaniu różnorodnych działań na rzecz ekologii, w tym m. in. pogłębianiu wiedzy poprzez autorskie programy nauczania, realizację projektów, imprezy środowiskowe, sesje, akcje, konkursy i wystawy.
Certyfikat to potwierdzenie tego, jak słuszne i potrzebne jest zaangażowanie młodych ludzi w ochronę środowiska i promowania zdrowego stylu życia. To nie tylko zdobywanie wiedzy, ale kształtowanie postawy wobec otoczenia, innych ludzi i własnego zdrowia.
Nadany certyfikat to dowód, że dzięki nowatorskiemu podejściu kadry pedagogicznej szkoła może być kuźnią ciekawych pomysłów i oryginalnych przedsięwzięć proekologicznych.


Ranga konkursu


Konkurs „Przyjaźni Środowisku” jest najbardziej opiniotwórczym konkursem ekologicznym. O jego randze świadczy wysoki patronat oraz autorytet wśród członków jury: parlamentarzystów, reprezentantów narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz renomowanych przedstawicieli świata nauki. Jury ocenia nie tylko nadesłane projekty, ale wszystkie działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska - wieloletni trud i wysiłek. Od 9 lat organizatorem konkursu jest Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Stowarzyszenie Europa Nasz Dom w Tarnowie.

Photobucket


Droga do uzyskania tytułu
-przedsięwzięcia-


Nasza szkoła, funkcjonująca jeszcze pod nazwą Zespołu Szkół nr 2 i kierowana przez dyr. Jerzego Siennickiego, uzyskała w VI edycji konkursu "Przyjaźni Środowisku" w 2005 r. zaszczytny tytuł Laureata w kategorii „Promotor Ekologii”.
Dzięki prowadzonym działaniom ekologicznym w szkole i w środowisku Gimnazjum nr 1 uzyskiwało przez trzy kolejne lata przedłużenie tytułu „Promotor Ekologii” oraz prawo posługiwania się znakiem „Przyjaźni Środowisku”.

Photobucket
Na zdj.: powyżej - p. dyr. Z. Kędzia i p. B. Wiercińska w czasie uroczystości przedłużenia tytułu
Promotora Ekologii w 2006 r.
poniżej - w Pałacu Prezydenckim (2006 r.)
Photobucket

Photobucket

Przedsięwzięcia zgłaszane przez naszą szkołę w kolejnych edycjach konkursu to:

• „Integracja młodzieży szansą pomyślnego ekorozwoju regionu” - realizacja zadań ekologicznych w ramach Programu Integracyjnego 2003-2005 „Poznajemy Przyrodę Brodnickiego Parku Krajobrazowego”, obejmującego młodzież ze szkół powiatu brodnickiego. Był on realizowany przez trzy lata pod kierunkiem Bożeny Wiercińskiej we współpracy z Brodnickim Parkiem Krajobrazowym. Zaowocowało to uzyskaniem tytułu Laureata w 2005r.

• Działania ekologiczne, które zapewniły nam pierwsze przedłużenie tytułu Promotora Ekologii” to między innymi:
- opracowanie i wdrożenie autorskiego programu edukacji ekologicznej pt. „Jacy my, takie nasze otoczenie” autorstwa p. Bożeny Wiercińskiej oraz programu profilaktyczno-ekologicznego dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i pensjonariuszy DPS, pt. „Pomagając innym – pomagasz sobie” we współpracy z psycholog Danutą Tyburską,
- organizacja happeningów antynikotynowych o zasięgu miejskim,
- dalszy udział w Programie Integracyjnym 2003-2005 „Poznajemy Przyrodę Brodnickiego Parku Krajobrazowego”,
- selektywna zbiórka surowców wtórnych (sukcesy w konkursach),
- udział w miejskich i krajowych imprezach propagujących postawy ekologiczne: Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, Festiwal Nauki.

Na drugie przedłużenie tytułu złożyły się następujące działania:
- propagowanie idei ochrony środowiska wśród społeczeństwa miasta Brodnicy poprzez działalność edukacyjną – Projekt międzyprzedmiotowy „Brodnica – miasto przyjazne środowisku”. Był on realizowany przez Beatę Kahl, Renatę Ronkiewicz, Bożenę Wiercińską i częściowo Hannę Laskowską w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Nauczyciel z klasą”, zainicjowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Prezentacja projektu odbyła się na sesji ekologicznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Brodnicy z udziałem władz miasta pt. „Brodnica – miasto przyjazne środowisku”, zorganizowanej w BDK z okazji Dnia Ziemi (kwiecień 2006r.);
- opracowanie przez młodzież pod kierunkiem Bożeny Wiercińskiej gazetki ekologicznej „Eko-Nowiny”, która zdobyła II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Zadaniowym „Dla siebie, dla Ziemi – zostań przyjacielem Ziemi”. Gazetka została wydana w nakładzie 1 tys. egzemplarzy.

• Trzecie przedłużenie i uzyskanie tytułu Mecenasa Polskiej Ekologii nastąpiło na podstawie zgłoszenia projektu pod hasłem Młodzieżowa kampania ekologicznego stylu życia „Razem chronimy Ziemię”. To szereg przedsięwzięć mających na celu zmianę nawyków i przyzwyczajeń na bardziej ekologiczne:
- opracowanie przez Bożenę Wiercińską pilotażowego programu działań edukacyjnych w zakresie ekologii pt. „Czym skorupka za młodu nasiąknie….” dla sześciolatków brodnickich przedszkoli i uczniów klas I-III szkół podstawowych,
- działania realizowane są w roku szkolnym 2007/2008 przez wybranych uczniów klas trzecich naszego gimnazjum pod kierunkiem Bożeny Wiercińskiej w Przedszkolu nr 1 i w Szkole Podstawowej nr 2 w Brodnicy; tematyka przeprowadzonych zajęć: „Kochajmy zwierzęta i opiekujmy się nimi”,
-„Wszyscy jesteśmy gospodarzami naszej szkoły” – całoroczna akcja Samorządu Uczniowskiego uświadamiająca uczniom odpowiedzialność za estetykę i porządek w szkole; w ramach konkursu poszczególne klasy pełniły dyżury porządkowe na tarasie szkolnym i dbały o wystrój swoich izb lekcyjnych; całoroczna klasyfikacja wyłoniła klasy najbardziej zaangażowane w budowę estetycznego wizerunku naszego gimnazjum,
- organizacja III Powiatowego Konkursu Wiedzy „Prawda i Mity o HIV i AIDS” dla uczniów szkól gimnazjalnych,
- selektywna zbiórka surowców wtórnych,
-zbiórka funduszy na rzecz Brodnickiego Schroniska dla Zwierząt „Reksio” i przekazanie ich w czasie odwiedzin w schronisku (Bożena Wiercińska i Ewa Filipska),
- sprzątanie lasu w ramach współpracy z Nadleśnictwem Brodnica (Aleksandra Karnowska i Olimpia Balewska),
- organizacja po raz czwarty miejskiego happeningu antynikotynowego pod hasłem: „Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego” we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną,
- udział w miejskich i krajowych imprezach propagujących postawy ekologiczne: Sprzątanie Świata, Dni Ochrony Przyrody, Dzień Ziemi, Światowy Dzień Ochrony Środowiska,
- stałe wdrażanie autorskiego szkolnego programu edukacji ekologicznej pt. „Jacy my, takie nasze otoczenie” oraz ewaluacja w celu sprawdzenia jego realizacji oraz lepszego planowania dalszych działań.

right border
unten links unten rechts


1661203 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie