oben links oben rechts
left border
Strona główna ˇ Dziennik elektroniczny ˇ Dokumenty szkoły ˇ Galeria ˇ Patron ˇ Plan lekcji ˇ Manewry patriotyczne 201624.11.2020
Nawigacja
Strona główna
Dziennik elektroniczny
Historia
Zajęcia pozalekcyjne
Galeria
Plan lekcji
Manewry patriotyczne 2016
wycieczki2017
Dzień Sportu 2017
Zakończenie kl 1 i 2 - 2017r
Patron
Sylwetka
Wybory patrona
Nadanie imienia
Dzień Patrona
Nasze sukcesy
Osiągnięcia szkoły
Osiągnięcia uczniów
Imprezy i wydarzenia
Drzwi Otwarte
Festyn szkolny
LIVE DANCE
Otrzęsiny
Dzień Wiosny
Manewry patriotyczne
Wycieczki
Bal klas III
Planujemy przyszłość
Audycje muzyczne
Konkursy i zawody
Przedmioty humanistyczne
Nauki ścisłe
Na sportowo
Artystycznie
BRD
Samorząd Uczniowski
Organizacyjne
Działania
Mecenas Ekologii
Uzyskanie tytułu
Przedsięwzięcia
Gazetka szkolna
2011/2012
2010/2011
Wydanie specjalne
Przydatne linki
BIP (dokumenty i dane szkoły)
egzamin gimnazjalny (OKE)
Kuratorium Oświaty
MEN
bezpieczeństwo w sieci
stara strona szkoły
język polski

Kontakt z administracją strony
gim1brod@gmail.com
Autor strony
Olimpia Balewska
Władysław Jagiełło - patron Gimnazjum nr 1 w Brodnicy

Wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, oczy czarne i małe, niestatecznego wejrzenia i ciągle biegające. Uszy duże, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyję długą. (...) Obyczaje miał poważne i książęcej godności odpowiednie, a z jego oblicza promieniowała energia i spokojna siła.
Kronika Jana Długosza


Władysław II Jagiełło, najdłużej panujący król Polski, był jednym z kilkanaściorga dzieci wielkiego księcia litewskiego Olgierda Giedyminowicza i jego drugiej żony, Julianny Twerskiej. Przyszedł na świat prawdopodobnie w roku 1351 lub 1362. Razem z rodzeństwem wychowywał się na wileńskim dworze, a po śmierci ojca w 1377 roku objął panowanie na Litwie. Początek jego rządów w rodzinnym kraju był bardzo niespokojny, gdyż zmuszony był jednocześnie walczyć ze stryjem i przyrodnimi braćmi o utrzymanie władzy, a także opierać się atakom krzyżackim.
Na mocy zawartej w Krewie w 1385 roku personalnej unii polsko-litewskiej w zamian za uzyskanie ręki Jadwigi Andegaweńskiej oraz tronu polskiego Jagiełło zobowiązał się przyjąć chrzest, nawrócić na chrześcijaństwo całą Litwę oraz przyłączyć ziemie Litwy i Rusi do Korony. 4 marca 1386 roku został koronowany na króla Polski i tym samym rozpoczął najdłuższe w dziejach naszego kraju, 48-letnie panowanie.

Założyciel dynastii Jagiellonów zasłynął przede wszystkim jako zwycięzca spod Grunwaldu (15 VII 1410 r.), wytrawny strateg i dyplomata oraz odnowiciel Akademii Krakowskiej. Znany ze swej pobożności, uchodził zarazem za osobę tolerancyjną, otwartą na dialog z wyznawcami innych religii. Jan Długosz, mimo swej wyraźnej nieprzychylności w stosunku do Jagiełły, opisywał go jako człowieka skromnego, stroniącego od wytwornych szat i ozdób, za to dbałego o przestrzeganie zasad higieny. Wielką pasją władcy były polowania i konie, miał także upodobanie do muzyki i sztuki sakralnej. Wiele czasu spędził na podróżach po kraju, regularnie odwiedzając Litwę, gdzie spędzał Boże Narodzenie i Nowy Rok. Odżywiał się skromnie, jadł ciemne pieczywo i w ogóle nie pijał alkoholu. Jego ulubionymi owocami były gruszki.
Jagiełło czterokrotnie zawierał związek małżeński. Jego żonami były kolejno: Jadwiga Andegaweńska (kanonizowana w 1997 r. roku przez papieża Jana Pawła II), Anna Cylejska (z którą miał córkę Jadwigę), Elżbieta Granowska (wielka miłość króla) oraz Zofia Holszańska (matka późniejszych królów: Władysława III Warneńczyka oraz Kazimierza IV Jagiellończyka).
Władysław II umarł 1 czerwca 1434 roku w Gródku (w okolicach Lwowa). Według przekazu Jana Długosza, w czasie podróży na Ruś król zatrzymał się w Medyce, gdzie przeziębił się, słuchając śpiewu słowika. Władca został pochowany 18 czerwca 1434 r. na Wawelu.

Mądrością nad wszystkimi poczwórnie górował, mianowicie w wyrokach sądowych, w dawaniu rad, w znajdowaniu nowych sposobów i zapobieganiu podstępom przeciwników. (...) Gdy zaś został do wojny zmuszony, modlił się i wpierw własne łzy wylewał, nim zaczął wylewać krew nieprzyjaciół.
Kazanie mistrza Mikołaja Kozłowskiego
wygłoszone na nabożeństwie żałobnym
za duszę Władysława Jagiełły 31 VII 1434 r.

right border
unten links unten rechts


1661207 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie